Please update your Flash Player to view content.

Obrzędy chrztu dzieci - zmiany

Warszawa, dnia 6 marca 2014 r.

SEP – D/ 6.1-5

DEKRET

Zgodnie z wolą Stolicy Świętej (dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 44/13/L, z dnia 22.02.2013 r.), aby w Obrzędach Chrztu Dzieci jaśniej wyrażana była prawda, iż kandydaci są przyjmowani do wspólnoty całego Kościoła Bożego – w jego powszechnej, katolickiej, naturze – dotychczas używane w obrzędach powitalnych chrztu dzieci określenie communitas christiana zostaje zastąpione wyrażeniem Ecclesia Dei. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski podjętą podczas jej 363 Zebrania Plenarnego, które odbywało się w dniach 8-9 października 2013 r. w Warszawie, wyrażenie Ecclesia Dei w polskiej wersji językowej Obrzędów chrztu dzieci należy wyrazić sformułowaniem Kościół Boży.

Zmiana dotyczy tych punktów polskiej księgi Obrzędy chrztu dzieci, gdzie pojawia się zdanie wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię/was itd. We wszystkich tych punktach zostaje zmienione brzmienie tekstu na nowy, zgodnie z poniższym wykazem:

• w punkcie 41 (Chrzest wielu dzieci): N. N. (albo Drogie dzieci), Kościół Boży przyjmuje was z wielką radością. (...)
  • w punkcie 79 (Chrzest jednego dziecka): N., Kościół Boży przyjmuje cię z wielką radością. (...)
  • w punkcie 117 (Chrzest dzieci w czasie Mszy): N., N. (albo Drogie dzieci), Kościół Boży przyjmuje was z wielką radością. (...)
  • w punkcie 152 (Obrzędy chrztu do użytku katechetów): Drogie dzieci, Kościół Boży przyjmuje was z wielką radością. (...)
  • w punkcie 191 (Przyniesienie do kościoła dziecka już ochrzczonego): N., Kościół Boży wraz z Twymi rodzicami...

Zmiana formuły wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

+ Józef Michalik

Metropolita Przemyski