Wyniki II diecezjalnego konkursu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen „KL Gross-Rosen (1940–1945) Ocalić od zapomnienia”

II DIECEZJALNY KONKURS
O OBOZIE KONCENTRACYJNYM GROSS-ROSEN
„KL GROSS-ROSEN (1940–1945) OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Dnia 26.04.2017 r. w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbył się II Diecezjalny Konkurs o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen „KL GROSS-ROSEN (1940–1945) OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. Konkurs został zorganizowany przez ks. prałata Marka Babuśkę, dziekana dekanatu strzegomskiego, katechetów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników muzeum. Przebiegał on w trzech kategoriach: wiedzy, plastycznej, multimedialnej, obejmując swym zasięgiem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej.

W kategorii wiedzy brali udział uczniowie: klasy szóstej szkoły podstawowej, młodzież gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, wykazując się bogatą wiedzą o byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Kategoria plastyczna obejmowała prace uczniów klasy piątej i szóstej szkoły podstawowej, a umiejętnościami informatycznymi wykazali się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowując prezentacje multimedialne o obozie. Prace plastyczne i multimedialne były oceniane przez niezależną komisję, a pytania do konkursu wiedzy zostały ustalone przez pracowników Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy.

Zmagania konkursowe wyłoniły 23 laureatów z poszczególnych kategorii wiekowych. Finaliści otrzymali cenne nagrody i dyplomy z rąk: ks. Damiana Mroczkowskiego, wizytatora katechizacji Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej i Grażyny Choptiany, kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Nagrody zostały ufundowane przez ks. dziekana Marka Babuśkę, kapłanów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wszystkim laureatom gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za włożony wkład pracy w przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu, który kolejny raz był „cenną lekcją historii i patriotyzmu”.

LAUREACI KONKURSU

Nagrodzeni w konkursie wiedzy:

I miejsce

Szymon Kubatek - Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy, op. Katarzyna Nowak

II miejsce

Bartłomiej Drążkowski - Zespół Szkół Ogólnokształcących, I Liceum Ogólnokształcące w Bystrzycy Kłodzkiej, op. Andrzej Prasał

Zuzanna Kawiak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie, Gimnazjum im. Sługi Bożej Anny Jenke w Jaroszowie, op. Tomasz Dziurla

Sylwia Urbańska - Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie, op. Henryka Sepełowska i Aldona Rak

III miejsce

Katarzyna Ślemp - Zespół Szkół w Goczałkowie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goczałkowie, op. Ewa Miałkowska

Wyróżnienie

Roksana Talkiewicz - Gimnazjum nr 1 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej, op. Marek Kozieł