Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II” - Wisła, 20 I

Od 20 lat w Archidiecezji Katowickiej organizujemy: „Mistrzostw Polski  Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”. Ideę zawodów pobłogosławił jeszcze za swojego życia Jan Paweł II i bardzo się cieszył z tego przedsięwzięcia. Mistrzostwa mają już swoją historię oraz renomę i są znane w świecie polskiego narciarstwa  amatorskiego.

Zawody są rozpoznawalne w mediach. Można znaleźć w sieci wiele nagrań z relacji telewizyjnych: TVN, TVS (Silesia), Polsat, TVP, TVP Katowice oraz wiele życzliwych artykułów w prasie ogólnopolskiej, jak i lokalnej. Każdego roku organizatorom towarzyszy konkretne przesłanie z nauczania Jana Pawła II, które Święty Papież kierował do sportowców.

Na zawody narciarskie zjeżdża się około 40-50 księży i zakonników z całej Polski (najdalej z Gdańska). Kapłani startują w trzech grupach wiekowych, oddzielną kategorię tworzą: klerycy, szafarze i katecheci. Mistrzostwa od lat organizowane są na stoku góry Stożek w Wiśle w Beskidzie Śląskim. Trasa przejazdu to tzw. „slalom gigant” zaopatrzony w pomiar elektroniczny, gdzie bramki są profesjonalnie przygotowane i ustawione w oparciu o wytyczne FIS (Światowej Federacji Narciarstwa). Każdy zawodnik ma swój własny numer startowy. Organizatorzy postarali się o licencjonowanych sędziów oraz o wszelkie pozwolenia z Lasów Państwowych, jaki i zabezpieczenie medyczne z GOPR-u.

Utrwalonym  zwyczajem jest to, że na zawody przyjeżdżają kibicować wierni parafii, grupy ministranckie i młodzieżowe. Po zawodach księży dla kibicujących przewidziane są także zjazdy rodzinne (ok. 100 osób). Rodziny startują w parach, zaś po zjazdach sumuje się ich czasy i odpowiednio klasyfikuje. Po zakończeniu rywalizacji sportowej na każdego czeka ciepły posiłek i pamiątkowy gadżet. Imprezę rozpoczyna i kończy wspólna modlitwa prowadzona przez Ks. Proboszcza parafii w Wiśle. Atmosfera zawodów przeniknięta jest dobrą zabawą oraz ma wymiar ewangelizacyjny i ekumeniczny (startują także pastorzy z kościoła ewangelicko-augsburgskiego).

W tym roku 20 stycznia (sobota) przypada już XXI edycja „Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”. Tegoroczne motto brzmi: „Kościół postrzega sport jako potężny element moralnego i społecznego wychowania” i pochodzi z przemówienia
Jana Pawła II z 17.05.1982 do MKOL-u.

Organizatorzy:

ks. Damian Copek,

ks. Szymon Kos,

W dniu 20 stycznia br., tj. sobota, w Wiśle-Łabajowie na stoku „Stożka” odbędą się już „XXI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”.

Serdecznie zapraszamy do startów w slalomie gigancie: księży, zakonników i kleryków. W mistrzostwach w osobnej kategorii startować mogą także: szafarze, katecheci oraz rodziny!

Patronat obejmuje: Ks. Abp. Wiktor Skworc, Metropolita Górnośląski