Relacja z XI Pielgrzymki młodzieży maturalnej diecezji świdnickiej na Jasną Górę – 20 marca 2015 r.

MATURZYŚCI DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ PO RAZ JEDENASTY NA JASNEJ GÓRZE

Blisko dwa tysiące tegorocznych maturzystów diecezji świdnickiej przybyło wraz ze swoimi duszpasterzami, katechetami, nauczycielami i wychowawcami na Jasną Górę. Wzięli oni udział w XI już Pielgrzymce Maturzystów, która w tym roku odbyła się pod hasłem: „Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię”.

Pielgrzymkę zorganizował Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej przy współpracy ks. Mateusza Pawlicy i ks. Artura Merholca ze Świebodzic.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00 w auli Ojca Kordeckiego, gdzie młodzież wysłuchała konferencji pt. BÓG, HONOR, OJCZYZNA – TO OBCIACH CZY DUMA?, którą wygłosił red. Jan Pospieszalski (muzyk, aranżer i kompozytor, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych).

Bezpośrednio po konferencji młodzież udała się na Wały Jasnogórskie, gdzie w skupieniu przeszli Drogę Krzyżową. Rozważania w tym roku przygotował ks. Artur Merholc, a odczytała je młodzież szkół świebodzickich.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca. Eucharystia odprawiona została o godz. 13.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Słowo powitania do młodzieży skierował o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

„Przybywamy tutaj, by się duchowo odradzać, by pogłębić naszą wiarę, by nabrać sił do życia” – mówił w homilii bp Ignacy Dec. „Przed wami czas bardzo ważnych życiowych decyzji, wybór studiów, poszukiwania pracy, wybór partnera, partnerki do małżeństwa, to są bardzo ważne decyzje, od których potem zależy nasze wygrane lub przegrane życie, życie, które tu na ziemi ma tylko jedną odsłonę, jest tylko jedno, którego tutaj na ziemi nie można powtórzyć i naszą ambicją powinno być, aby tego życia nie przegrać, nie przeżyć byle jak”. „Prosimy dzisiaj Maryję, by nas przytuliła do siebie, jako najlepsza nasza Mama, by nas wzięła za rękę i prowadziła nas przez życie, abyśmy nie zdradzili Jej Syna, naszego Zbawiciela, aby On był dla nas zawsze najważniejszy, aby był dla nas pierwszym nauczycielem, pierwszym przewodnikiem życia i najważniejszym przyjacielem, który nigdy nie zawodzi” – podkreślił Biskup.

Ks. Biskup przestrzegał młodych, że łatwo jest wyrzucić Boga ze swojego życia, życia innych i życia publicznego. „Jednak co wtedy? Co w zamian”? – pytał. „Próżnia jest nie do zniesienia, przychodzi zamęt, relatywizm i anarchia. Przychodzi po prostu zło” - mówił bp Ignacy. „Warto swoje życie przeżywać w świetle, tego uczymy się na Jasnej Górze, o tym przypomina nam nie tylko piękna pogoda, co jest rzadkością w te dni, ale także i znak zaćmienia słońca… O tym mówi nam dzisiaj Maryja, która dała światu Światłość Przedwieczną, Jezusa Chrystusa” - tłumaczył.

W liturgię słowa, modlitwę wiernych była zaangażowana młodzież przygotowana przez ks. Mateusza Pawlicę.

Tradycyjnie już na zakończenie Mszy św. maturzyści oddali się pod opiekę Maryi Królowej Polski, a Biskup Świdnicki dokonał Aktu Zawierzenia młodzieży maturalnej Matce Bożej – Jasnogórskiej Królowej Polski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym (dane z recepcji):

Duszpasterze:

23. Marek Wirth
  24. Aneta Wolińska
  25. Monika Ziubrzycka

Bardzo dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom i wychowawcom, którzy towarzyszyli młodzieży.

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. BIELAWA - Zespół Szkół w Bielawie
  2. BOLKÓW - Zespół Szkół Agrobiznesu im. W. Witosa
  3. BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich
  4. BYSTRZYCA KŁODZKA - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego
  5. DZIERŻONIÓW - II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II
  6. DZIERŻONIÓW - Zespół Szkół Nr 1 im. prof. W. Rotkiewicza
  7. DZIERŻONIÓW - Zespół Szkół Nr 2 im. prof. T. Kotarbińskiego
  8. DZIERŻONIÓW - Zespół Szkół Nr 3 im. Kombatantów RP
  9. GŁUSZYCA - Zespół Szkół w Głuszycy
  10. KAMIENIEC ZĄBKOWICKI - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Juliana Lubienieckiego
  11. KŁODZKO - Społeczne LO
  12. KŁODZKO - Zespół Szkół Ogólnokształcących
  13. KŁODZKO - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. prof. W. Żenczykowskiego
  14. KŁODZKO - Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości
  15. KUDOWA ZDRÓJ - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Józefa Lompy
  16. NOWA RUDA - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza
  36. WAŁBRZYCH - Zespół Szkół Nr 4
  37. WAŁBRZYCH - Zespół Szkół Nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera
  38. WAŁBRZYCH - Zespół Szkół Nr 7 im. Komisji Edukacji Narodowej
  39. WAŁBRZYCH - Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”
  40. WAŁBRZYCH - Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki
  41. ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły
  42. ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stanisława Staszica

BARDZO DZIĘKUJEMY DYREKCJO MSZKÓŁ ZA UMOŻLIWIENIE MATURZYSTOM WZIĘCIA UDZIAŁU W DOROCZNEJ PIELGRZYMCE.

Ks. Marek Korgul
Dyrektor Wydziału katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej