Wyniki III Diecezjalnego Konkursu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen

Dnia 25.04.2018 r. w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbył się III Diecezjalny Konkurs o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen „KL GROSS-ROSEN (1940–1945) OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.

III edycja konkursu została zorganizowana przez katechetów dekanatu strzegomskiego wraz z ks. prałatem Markiem Babuśką, a także przez pracowników muzeum. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach i w czterech kategoriach: wiedzy, plastycznej, literackiej i multimedialnej, obejmując swym zasięgiem uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych diecezji świdnickiej.

W konkursie wiedzy rywalizowali ze sobą uczniowie klasy siódmej szkoły podstawowej, młodzież klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych, wykazując się szeroką wiedzą o byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Kategoria plastyczna skierowana była do uczniów klasy piątej, szóstej i siódmej szkoły podstawowej. Natomiast umiejętnościami literackimi i informatycznymi mogli wykazać się uczniowie klasy VII, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Prace plastyczne, literackie i multimedialne były oceniane przez niezależną komisję, a pytania do konkursu wiedzy zostały ustalone przez pracowników Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy.

Zmagania konkursowe wyłoniły 32 laureatów z poszczególnych kategorii wiekowych. Finaliści otrzymali cenne nagrody i dyplomy z rąk: ks. Damiana Mroczkowskiego, wizytatora katechizacji Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, Janusza Barszcza, dyrektora muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy i Grażyny Choptiany, kierownik działu oświatowego muzeum.

Nagrody zostały ufundowane przez ks. dziekana Marka Babuśkę, kapłanów dekanatu strzegomskiego oraz pracowników Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wszystkim laureatom gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za włożony wkład pracy w przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu, który kolejny raz był „cenną lekcją historii i patriotyzmu”.

Warto podkreślić, że podczas etapu diecezjalnego uczestnicy konkursu mieli możliwość zwiedzenia obozu Gross-Rosen, zapoznania się z pracami laureatów kategorii plastycznej, literackiej i multimedialnej oraz wysłuchania prelekcji „Polscy duchowni katoliccy w  KL Gross-Rosen”, wygłoszonej przez Barbarę Sawicką - kierownik Działu Naukowo-Badawczego muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy.

LAUREACI KONKURSU

Nagrodzeni w konkursie wiedzy

Zuzanna Kawiak - ZSP w Jaroszowie, op. Tomasz Dziurla

Bartłomiej Drążkowski – LO w Bystrzycy Kłodzkiej, op. Andrzej Prasał

Daniel Hurtig - PSP w Jugowicach, op. Katarzyna Pełdiak – Warzecha

Damian Bień – PSP w Goczałkowie, op. Ewa Miałkowska

Klaudia Bogdanowicz – SP nr 4 w Bielawie, op. Henryka Sepełowska, Aldona Rak

Roksana Kosek – SP w Jaworzynie Śląskiej, op. Marek Kozieł

Jakub Byczek - PSP w Goczałkowie, op. Ewa Miałkowska

Mateusz DratwaZS nr 1 w Jugowie, op. Gabriel Kolk

Zuzanna Matuszewska – PSPI nr 6 w Świebodzicach, op. Elżbieta Dziakowicz

Kinga Półtorak – SP w Lutomi Dolnej, op. Piotr Pieczątkiewicz

Patryk Strzeżek – ZS nr 1 w Świdnicy, op. Magdalena Kmiecik, Sebastian Sukiennik

Nagrodzeni w konkursie plastycznym

Roksana Chodorowska - ZSP w Jaroszowie, op. Tomasz Dziurla

Damian Bień - PSP w Goczałkowie, op. Ewa Miałkowska

III miejsce

Weronika Kucharczuk - ZS nr 1 w Świdnicy, op. Magdalena Kmiecik, Sebastian Sukiennik

Maria Michałowska - ZSP w Jaroszowie, op. Tomasz Dziurla

W imieniu organizatorów: Ewa Miałkowska

© 2017 Diecezja Świdnicka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
To nie więcej niż kilka minut. Wykonamy przelew środków. Niezwłocznie po akceptacji wniosku. Złóż wniosek o pożyczkę. Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut, a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku. MoneyMan to marka należąca do ID Finance, firmy FinTech, której flagowy produkt to pożyczki online