Diecezja Świdnicka

Ropoczęcie Synodu Biskupów (2021-2023) - etap diecezjalny

piątek, 08-10-2021

Msza św. otwierająca diecezjalny etap przygotowań do Synodu Biskupów 17 X br. (niedziela) - Świdnica - katedra

W niedzielę 17 X br. o godz. 13.00 w świdnickiej katedrze Mszą św. pod przewodnictwem bp Ignacego Deca rozpocznie się etap diecezjalny przygotowań do Synodu Biskupów.

Synod rozpocznie się w Rzymie w dniach 9-10 X br. , w Kościołach lokalnych 17 X br. i zakończy się zgromadzeniem ponownie w Rzymie w 2023 r.

Zapraszamy do wspólnej modliwty w intencji Synodu.

Modlitwa za Synod: Adsumus Sancte Spiritus

Każda sesja Soboru Watykańskiego II rozpoczynała się modlitwą Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej: „Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat, a jej autorstwo przypisuje się świętemu Izydorowi z Sewilli (ok. 560 – 4 kwietnia 636 rok). Kiedy podejmujemy proces synodalny, modlitwa ta zaprasza Ducha Świętego, aby działał w nas, byśmy byli wspólnotą i ludem łaski. Na czas drogi synodalnej w latach 2021-2023 proponujemy następującą uproszczoną wersję [1], aby każda grupa lub zgromadzenie liturgiczne mogło łatwiej ją odmawiać (za Vademcum Synodu o synodalności)

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,
zgromadzeni w Imię Twoje.

Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;
zamieszkaj w naszych sercach,
naucz nas drogi, którą mamy iść
i jak mamy nią podążać.

Jesteśmy słabi i grzeszni;

Jesteśmi słabi i grzeszni,

nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład.
Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę,
albo stronniczość wpływała na nasze działania.

Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność,
abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,
i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy
i tego, co jest słuszne.