OCHRONA DZIECI I MŁODZIEŻY

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła. Konkretnym przykładem takich działań jest wypracowanie przez Kościół katolicki w Polsce systemu ochrony nieletnich. „Zero tolerancji dla pedofilii” – takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy.

W naszej diecezji:

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Świdnickiej

przyjmuje zgłoszenia o fakcie wykorzystania seksualnego przez duchownego

Ks. dr Włodzimierz Binkowski
Świdnicka Kuria Biskupia
pl. Św. Jana Pawła II 1
58-100 Świdnica

tel. 518 804 909

Duszpasterz ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Świdnickiej

pomaga duchowo / duszpastersko ofiarom i ich rodzinom, gdy takiej pomocy sobie życzą

ks. Krzysztof Iwaniszyn
e-mail: (w przygotowaniu)

Wybrane dokumenty dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym:

List apostolski m.p. „Vos estis lux mundi” Ojca Świętego Franciszka (9.05.2019 r.)

List Papieża Franciszka do Ludu Bożego (20.08.2018 r.)

Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia (6.06.2017 r.)

Prewencja nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce

Dla potrzebujących wsparcia:

ZwK

Kościół w Polsce wobec grzechu i przestępstwa pedofilii:

Warto odwiedzić: