A A A   Synod 2024

Domowy Kościół w diecezji świdnickiej z nowymi moderatorami

niedziela, 27-08-2023 | dodał: ks. Przemysław Pojasek

Okazją do ich ogłoszenia była rozpoczynająca rok formacyjny pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Jaźwiny.

W niedzielę 27 sierpnia w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, gdzie proboszczem jest ks. Adam Woźniak, wieloletni moderator Domowego Kościoła w diecezji świdnickiej, już po raz drugi spotkali się członkowie i sympatycy Ruchu Światło-Życie. Pielgrzymka od lat jest okazją do podzielenia się świadectwami z przeżytych wakacyjnych rekolekcji i wspólnego wejścia w nowy rok formacyjny.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki tradycyjnie była Msza św., której przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Pasterz diecezji wygłosił też okolicznościową homilię, w której nawiązał do biblijnej sceny z okolic Cezarei Filipowej, gdzie Jezus zapytał apostołów o to, za kogo ich uważają?

- Kim jest dla mnie Jezus? To jest pytanie o istotę mojego powołania. Jakość mojej relacji, zażyłości z Nim decyduje o jakości mojej posługi, o kondycji mojej tożsamości. Wielu spośród nas jest po wakacyjnych rekolekcjach. Zapewne nie jeden raz stawialiśmy sobie to fundamentalne pytanie: Kim On dla mnie jest? Poczujmy się dzisiaj jeszcze raz zaproszenie – wręcz przynagleni – by ponownie szukać odpowiedzi. Co mówi moje serce o Jezusie? Jak zwraca się do Niego? Jakie przeżycia się rodzą w moim sercu, gdy myślę o Nim? A może to serce zaczęło powoli stygnąć? – pytał zebranych.

Pod koniec Mszy św. głos zabrał natomiast moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji.

- Za kilka dni dobiega końca trzyletnia kadencja diecezjalnej pary moderatorskiej Domowego Kościoła, tj. Krzysztofa i Małgorzaty Jaśkowiaków. Stąd też krąg diecezjalny jeszcze przed wakacjami wybrał i przedstawił księdzu biskupowi kandydaturę nowej pary na tę funkcję. Są nimi Marek i Iwona Kurowscy z rejonu wałbrzyskiego – wyjaśniał ks. Mirosław Rakoczy.

Po uroczystym przekazaniu posługi pary diecezjalnej, podziękowano także ks. Adamowi Woźniakowi za 18 lat duchowego wsparcia kolejnych małżeństw pełniących tę funkcję.

- Przez ten czas przewinęło się sześć par: Mariola i Henryk, Tereska i Andrzej, Lila i Olek, Beata i Grzegorz, Ela i Tadeusz, no i Małgosia i Krzysztof. Wszystkich was mam w sercu i chcę wam bardzo podziękować. Nauczyłem się od was bardzo wiele, podziwiałem waszą pracę, trud i poświęcenie. To dzięki temu jest nas dziś tak wielu – mówił proboszcz Jaźwińskiej parafii.

Przedstawiciele wspólnoty podziękowali też Krzysztofowi i Małgorzacie Jaśkowiakom, a biskup wręczył odpowiedzialnym parom świece, które na spotkaniach kręgów mają symbolizować obecność Jezusa Chrystusa.

Nowa para diecezjalna ma prawo wyboru nowego moderatora wspólnoty. Państwo Kurowscy zdecydowali się poprosić o tę posługę ks. Mirosława Rakoczego, który od lat jest moderatorem Ruchu Światło-Życie w diecezji. Kandydaturę przekazali bp. Markowi Mendykowi 8 września, a ten zaakceptował ich wybór.

zdjęcia: Kamil Gąszowski / Gość Niedzielny