Triduum Paschalne w świdnickiej katedrze

niedziela, 17-04-2022 | dodał: śkb

Przez trzy dni duchowni i wierni podążali za Panem od Wieczernika przez krzyż aż do chwały zmartwychwstania.

Tradycyjnie pierwszym akcentem Triduum Paschalnego była Msza Krzyżma, w czasie której biskup świdnicki przypomniał, że Wielki Czwartek jest dniem, w którym Pan powierzył dwunastu swoim uczniom kapłańskie zadanie sprawowania pod postaciami chleba i wina sakramentu Jego Ciała i Krwi, aż do Jego powrotu. Mówił też o tajemnicy kapłaństwa w Kościele dając receptę na to, by codzienność nie zniszczyła tego, co jest wielkie i tajemnicze.

- Jezus chce pokazać jak blisko jest każdego ucznia, jak z każdym szuka przyjaźni, jakby prosił o nią na kolanach, zniżając się do stóp ucznia, także wtedy gdy jego serce nakłonione zostało do zdrady. Pozwólmy w tym momencie Jezusowi uklęknąć przy nas – zachęcał wieczorem biskup świdnicki nie tylko kapłanów, ale i zgromadzonych świeckich do wierności w przyjaźni z Jezusem.

Obraz sprawiedliwego sługi kreślił za prorokiem Izajaszem również w Wielki Piątek bp Adam Bałabuch, który tego wieczoru przewodniczył liturgii w świdnickiej katedrze.

- Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa musimy uczyć się miłości i dobroci dla każdego człowieka. Krzyż ma nam przypominać o tych naszych braciach i siostrach żyjących wśród nas, a którzy są tak jak Chrystus na krzyżu załamani, zmiażdżeni, ubodzy, uciskani, chorzy, prześladowani  - także nasi bracia i siostry na Ukrainie – dodał biskup pomocniczy.

Gdy natomiast wybrzmiało radosne Alleluja, bp Marek Mendyk przewodnicząc obrzędom Wigilii Paschalnej nie tylko wyjaśniał jej symbole, ale też zachęcał do podjęcia Jezusowej drogi, nowego życia.

- Zmartwychwstały Pan wchodzi na nowo pomiędzy swoich i daje się im poznać, pozwala się im dotknąć, zasiada z nimi do stołu. Pierwszy dzień, zgodnie z opowiadaniem Księgi Rodzaju, jest dniem, w którym rozpoczyna się stwarzanie. Teraz, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, stał się on w nowy sposób dniem stworzenia, stał się dniem nowego stworzenia – podkreślił życząc zebranym, by zmartwychwstanie było dla nich nowym początkiem.

GALERIE ZDJĘĆ:
Msza Krzyżma 2022
Msza Wieczerzy Pańskiej w świdnickiej katedrze
Wielki Piątek. Ciemna Jutrznia w katedrze
Liturgia Męki Pańskiej 2022
Poświęcenie pokarmów w świdnickiej katedrze [GODZINY]
Wielka Sobota. Ciemna Jutrznia w katedrze
Wigilia Paschalna w świdnickiej katedrze